Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkisi

Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkisi
Yıllar geçtikçe gelişen teknoloji hayatın her noktasında var olmaya başladı. Birçok işlem ve eylem artık internet ortamında ve teknolojik gereçler ile yapılmaktadır. Elbette teknolojiye karşı bir ön yargı olsa da doğru ve etkin kullanıldığında teknolojinin çocuk gelişimine etkisi oldukça pozitiftir.

Her yeni kuşak teknoloji ile daha sıkı bağ kurmaya devam ediyor. Günümüz çocuklarının gelişiminde ise teknolojinin yadsınamaz faydaları bulunmaktadır. Burada önemli olan teknolojiyi faydalı şekilde değerlendirmektir. Bu hususa dikkat edildiğinde çocukların özellikle zihinsel olarak gelişimlerine büyük bir katkı sunulabilmektedir.  Bu yazımızda teknolojiyi nasıl eğitim aracı olarak kullanılabileceğinizden bahsedeceğiz.

Teknoloji Nasıl Eğitim Aracına Dönüştürülür?

Aileler teknolojiye karşı ön yargılı olsa da burada önemli olan teknolojiyi nasıl kullandığımızdır. Çeşitli interaktif oyun etkinlikleri ile çocuklar hem teknoloji ile tanışırken hem de öğrenmesi sağlanmaktadır. Çocuklarda sıkılma eylemi sık görülür. Bu yüzden de özellikle eğitsel aktivitelerde odaklanma sorunu yaşanabilmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak içinde tabletlere veya video gösterileri ile çocukların ilgisi ve odağı kazanılabilir. Teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak bu noktada çok önemlidir. Genel olarak çocuklar teknoloji ile ilk olarak tablet bilgisayarlar ile tanışmaktadır. Bunu kullanmaktan oldukça zevk alırlar. Bunu yasaklamak yerine içine eğitici öğeler yerleştirerek hem çocuğun eğitime karşı negatif görüşü kırılır hem de eğitimi aksamamış olur.

Teknolojide Ebeveyn Denetimi

Teknolojinin daha eğitsel olması ve çocuk gelişimine ket vurmaması için ilk önemli olan nokta ebeveyn denetimidir. Çocuğun bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazlarda neler yaptığı ne tür içerikler ile karşı karşıya geldiğini aileler sık sık kontrol etmelidir. Teknoloji uçsuz bucaksız bir okyanustur. Bu okyanus içerisinde zararsız yunuslar olduğu gibi tehlikeli köpek balıkları da mevcuttur. Aileler çocuklarını etkili bir denetim ile bu köpek balıklarından uzak tutmalıdır. Bu denetim çocuğun öfkesini ve tepkisini çekmeyecek şekilde yapılmalı. Aksi takdirde iyi niyetli bu kontrol çocuğun daha da fazla teknolojiye bağlanmasına yol açabilir. Teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak ebeveyn denetimi ile başlar.

Cihaz Kontrolü

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok cihaz da çocukların tehlikeli içeriklerden uzak tutulması için seçenekler vardır. Bunlar genel tabir ile çocuk kilidi veya aile kilidi olarak geçer. Çocuğunuz için cihaz aldığınızda mutlaka bu kilit özelliği bulunan cihazları tercih edin. Bu kilit aktif edildiğinde birçok zararlı içeriğe erişim engeli konulur. Çocuk istese de bu içeriklere ulaşamaz. Bu hem otomatik aile kontrolü sağlar hem de çocuğun zararlı içerikler ile hiç tanışmamasını sağlar. Gelişen teknolojini faydalarını zararları için bir silah olarak kullanabilirsiniz. Teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak bu gibi yöntemler ile oldukça mümkündür. Burada önemli olan teknolojinin iyi yanı ile çocukları buluşturmak.

Kullanım Alışkanlığını Değiştirmek

Çocuklarımız genelde teknolojiyi bir eğlence aracı olarak kullanmayı daha çok sever. Kullanım alışkanlığı ise genel olarak oyun oynama üzerinedir. Bu alışkanlık değiştirilmelidir. Bunu değiştirmek çok da kolay değildir. Eğitici içerikler çocukların dikkatini genellikle çekmediği için çabuk sıkılmaları normaldir. Bu yüzden kullandıkları cihazlara eğitici ve öğretici oyunlar yüklenmelidir. Böylece çocuk hem oyun oynama zevkini yaşarken hem de farkında olmadan öğrenmeye ve gelişmeye başlar. Teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak çocuklarımızın pek çok yönden gelişmesini sağlamaktadır.

Çocukları tamamen teknolojiden uzak büyütemeyiz. Günümüzde teknoloji artık her noktada olan bir gelişim. Tek yapmamız gereken şey doğru teknoloji kullanımı bilincini çocuklara yerleştirmek.

Teknolojinin Gerektiği Kadar Kullanımı

Çocuklarımızın eğitimi ve gelişimi için teknolojinin faydaları elbette var. Teknolojisiz bir şekilde çocuk büyütmek de artık günümüzde imkânsızdır. Fakat burada teknoloji kullanım miktarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Sırf çocuğun sessiz ve sakin durması için eline cihaz verip saatlerce buna maruz kalmasına izin vermeyin. Bu bir bağımlılık haline geldiğinde ilerde daha da tehlikeli hal alabilir. Bunun yanında çocukların sürekli ev ortamında durması da doğru değil. Dışarıda oyun oynayacağı bir ortam yaratmalısınız çocuklarınıza. Çocukların ilk sosyalleştikleri alan sokak oyunlarıdır. Bu yüzden teknolojisiz bir ortama da ihtiyaçları var. Teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak kullanım yoğunluğunun dengesini kurmaktan geçer. Her şey aslında bir denge kurmaya bağlı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çocuklarda Beyin Gelişimi ve Bunu Destekleyen Öneriler

Teknolojinin Çocuklar İçin Faydalı Evresi

Teknolojinin kullanım şekli ve miktarı faydalı ve zararlı evreyi belirleyen faktörlerdir. İlk olarak teknolojini faydalı evresinden bahsetmek gerekir. Çocukların teknoloji ile geçirdiği vakit bu faydalı evre içinde olmalıdır. Eğer teknolojik ortamdan çocuk bilgi alıyorsa, eğitici içerikler ile vakit geçiriyorsa, normal oyunları kararında oynuyorsa ve teknoloji ile geçirdiği vakit ona yeni bir şeyler katıyorsa bu teknolojinin faydalı evresidir. Çocuk bu evrede kalmalıdır. Bu sayede teknolojinin çocuk gelişimine etkisi pozitif anlamda sağlanabilir. Aileler ise bu dengeyi korumalıdır. Bu şekilde teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak çocuk ve aile için faydalı olacaktır. Özellikle görsel ve işitsel hafızası iyi olan çocuklar için teknolojinin sundukları daha da etkili bir öğrenme ve gelişmeyi mümkün kılar.

Teknolojinin Zararlı Evresi

Bu evre kesinlikle çocukların içinde olmaması gereken noktadır. Bu evrede çocuklar için teknoloji en büyük zarar olacaktır. Bu iki evre arasındaki denge korunmalıdır. Eğer çocuk eğitsel oyunlardan çok şiddet içeren farklı oyunlar oynuyorsa, sık sık kötü kelimeler öğrenmeye ve kullanmaya başladı ise davranışlarında olumsuz değişimler yaşıyorsa ve teknolojiden zararlı içerikleri daha çok görüyorsa bu evre zararlı evredir. Teknoloji ile çok fazla vakit geçirmek, etkili bir aile kontrolü olmaması ve çocuk ile iletişimin kopması çocuğun zararlı evreye geçmesine neden olan durumlardır. Teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak çocuğu bu zararlardan uzak tutmaktadır.

Çocuklarla Yakın İletişimin Önemi

Teknoloji bağımlısı çocukların yaşadıkları en büyük sorun aileleri ile yaşadıkları iletişim kopukluğudur. Ailesi ile iletişim kurmayan çocuk kendini teknolojik imkana bırakır. Ailesinden uzak kaldığı için teknolojik ortamda kendini daha iyi hissedebilir.  Çocukları teknolojinin kötü ortamından uzak tutmak için ise yapılması gerekilen şey çocuklar ile iyi bir iletişim kurmaktır. Çocuklar ile sağlıklı bir iletişim kurmanın en iyi yolu ise onlar anlamaya çalışmaktır. İsteklerini göz ardı etmemektedir. Teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak için çocuğa bu bilinci aşılamak gerekir. İyi bir iletişim ise bu bilincin oluşturulması için gereklidir.

Her Şeyin Fazlası Zarar

Elbette çocukları teknolojik araçlar ile eğitmek ve geliştirmek oldukça faydalıdır. Bunu dengede tutmadığımızda ise bu fayda zarara dönüşebilmektedir. Bundan dolayı sürekli teknoloji ile eğitmek çocuğa zarar verebilir. Bunun için birazda hayatın kendisinin çocuğa bir şeyler katmasına izin vermelisiniz.

Dış dünyada çocuğa yeni şeyler katabilecek birçok unsur bulunuyor. Sokakta insanlar ile iletişim kurmasına izin verin, farklı ortamları görmesini sağlayın. Hayatın acı ve güzel yönleri ile çocuğu erken yaşta tanıştırın. Hayatın gerçekleri herkes için en iyi öğretmendir. Bu gibi durumlarla erken karşılaşan çocuklarda sorun çözme ve gelişmelere ayak uydurma becerileri daha da gelişecektir. Onun dışında teknolojiyi etkili ve doğru kullanmak yöntemleri ile çocuğun teknolojiyi sağlıklı kullanmasını sağlayabilirsiniz. Tek unutmamanız gereken şey her şeyin fazlasının zarar olduğu gerçeğidir.

Çocukları Konfor Alanından Çıkartmak İçin Neler Yapabilirsiniz? başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın.