Kapalı Alanlarda ve Okullarda Çocukları Koronadan Korumak

Kapalı Alanlarda ve Okullarda Çocukları Koronadan Korumak
Covid-19 salgını artık hayatımızı tümden etkiledi. İlk çıktığı andan itibaren hayatın birçok noktası duraksadı. Bu duraksamayı ise en çok okullarda gördük. Salgının ilk çıktığı andan bugüne uzun bir ara verilen okullarda, eğitim uzaktan devam etti. Son zamanlarda ise yüz yüze eğitime geçişle birlikte bazı sorular ailelerin gündemini meşgul etmektedir. Çocuklarımız yüz yüze eğitim ile birlikte okullarda kapalı alanlarda bulunduklarından çocukları koronadan korumak için belli başlı önlemlerin alınması gerekiyor. Okul içinde ve dışında dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu yazımızda size kapalı alanlarda ve okullarda çocukları koronadan korumak hakkında neler yapabileceğinize değineceğiz.

Maske Kullanımı

Maske kullanımı, okullarda virüsün öğrenciler arasında yayılmasını önlemektedir. Bu yüzden çocukları okula gönderirken maskesini taktığından emin olmak gerekmektedir. Yanına mutlaka yedek olarak en az 2 tane de maske bırakılmalıdır. Aynı şekilde çocuk okula gönderilirken ellerini bol bol yıkması yönünde uyarılmalıdır.

Tam aşılı kişiler yine de COVID-19 ile enfekte olabilir ve bu durumda virüsü başkalarına bulaştırabilir. Bu nedenle, 2 yaşından büyük herkesin burnu ve ağzı kapatan bir maske takmaya devam etmesi gerekmektedir. Şu anda dolaşımda olan delta ve delta artı COVID-19 varyantları daha bulaşıcıdır ve daha ciddi hastalıklara neden olabilir. COVID-19 aşısı olan kişilerin ciddi şekilde hastalanma veya varyantlardan ölme olasılığı daha düşüktür. Bonus olarak, maskeler soğuk algınlığı veya grip gibi diğer enfeksiyonların yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

Çocukları koronadan korumak için maske doğru bir şekilde takılmalıdır. Tıbbi rahatsızlıkları olan çoğu çocuk bile yetişkinler tarafından uygulama ve rol modelleme sayesinde güvenli ve etkili bir şekilde yüz maskeleri takabilir. Çocuğunuzun maske kullanımını sınırlayacak tıbbi veya gelişimsel bir durumu olduğunu düşünüyorsanız, çocuk doktorunuzla konuşun.

Sosyal Mesafe

Öğrenciler – tam aşılı olanlar da dahil – mümkün olduğunca sınıflarda en az 1.5 metre uzak kalmalıdır. Mümkün olduğunca okullar, sosyal mesafeyi sağlamak; eğitim ve yemek için açık alanları kullanmalıdır. Örneğin şarkı söylemek, grup etkinlikleri yapmak ve egzersiz yapmak gibi aktiviteler açık havada yapılmalıdır. Çocukları koronadan korumak sınıfları ve sosyal alanları sosyal mesafeye uygun hale getirmek ile sağlanabilmektedir.

Şüpheli Durumlarda Test Yaptırın

Çocuklar okula gidip gelirken her ne kadar dikkat etse de zaman zaman virüsten kaçamayabilir. Kimi zaman bu covid olmasa da soğuk algınlığı ve gripte olabilir. Eğer akşam eve geldiğinde veya okul içerisinde çocuğunuzda ateş, öksürük gibi belirtiler var ise hızlıca hastaneye giderek test yapılmalıdır. Böylece duruma vakıf olunur ve çeşitli önlemler alınabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Helikopter Ebeveynlik Nedir?

Temizlik Alışkanlığı Kazandırılması

Çocuklarımızı her ne kadar uyarsak da okul içerisinde sosyal mesafe kurallarına uymayabilmektedir. Çocuklar yaşlarının vermiş olduğu enerji nedeniyle oyun oynama hevesi içinde oldukları için arkadaşları ile yakın ilişkiler halinde olmaktadır. Bu durumu engellemek biraz zordur lakin çocukları koronadan korumak için alınması gereken önlemlerden biri temizlik alışkanlığı kazandırabilmektir. Çocuk gün içerisinde oyun oynasa da sosyal mesafeye dikkat etmemiş olsa da  gün içinde el temizliğine dikkat etmesi en iyi önlemlerden biridir. Bunun içinde çocuğa temizlik alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Her Okul Dönüşü Banyo Yaptırılmalı

Çocuklarımız gün içinde birçok cisme dokunurken birçok kişi ile de yakın mesafede durmaktadır. Tüm bunların ortasında çocukları virüsten uzak tutmak zor olabilir. Bunun içinde her okul dönüşü çocuklara banyo yaptırarak gün içinde bulaşmış mikroplardan arındırılmalıdır. Bu önlem çocuğun gün içinde ellerini yıkmaya alışkanlığı kazanmasını da sağlayacaktır. Çocukları koronadan korumak bu gibi önlemler ile mümkün.

Okullarda Alınan Önlemler

Okullar güvenlik önlemleri hakkında aktif olarak sizinle iletişime geçmelidir ve okula çocukları güvenle göndermek için aşağıdaki soruları yöneltmeniz önemlidir. Çocukları koronadan korumak için bu sorulara tatmin edici bir cevap almanız gerekmektedir:

  • Öğretmenler ve personellerin aşıları var mı?
  • Sosyal mesafeyi sağlamak için derslik, koridor, kafeterya gibi alanlarda ne gibi önlemler alındı?
  • El yıkama alanları ve dezenfekte cihazları yeterli mi?
  • Temizlik hizmetleri yeterli mi, kurallara uygun şekilde temizlik yapılıyor mu?
  • Kendini hasta hisseden öğrenci olduğunda okulun önlemi ne oluyor?
  • Okuldaki Covid olan bir personel olduğunda ne yapılıyor?
  • Spor ve diğer aktiviteler sırasında sosyal mesafe nasıl sağlanıyor ve çocuklar nasıl korunuyor?

Çocuğunuzun Endişelerini Dinleyin

Bir ebeveyn olarak, yalnızca güvenilir bir bilgi kaynağı olarak değil, aynı zamanda bir sırdaş olarak da inanılmaz derecede önemli bir rol oynuyorsunuz. Çocuğunuzun pandemi sırasında okula dönmekle ilgili endişelerini rahatça ifade edebilmesi önemlidir. Bu nedenle mümkün olduğunca müsait ve hazırlıklı olmaya çalışın. Konu kendiliğinden ortaya çıkmazsa konuşmayı başlatan kişi olmanız gerekebilir. Çocuğunuz ister bütün gün maske takmaktan endişe ediyor olsun, isterse okulda teyit edilmiş bir vaka varsa ne olabileceği konusunda endişeli olsun, dikkatle dinlediğinizden, sık sık empati kurduğunuzdan ve çocuğunuzun duygularıyla güven verici bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olduğunuzdan emin olun.

Hafızayı Geliştirme ve Güçlendirme Teknikleri yazımızı okumayı unutmayın!