Hafızayı Geliştirme ve Güçlendirme Teknikleri

Hafızayı Geliştirme ve Güçlendirme Teknikleri
Hafıza beynimizin bilgileri depoladığı alandır diyebiliriz. Hafıza, durağan bir yapıda değildir; sürekli geliştirilebilen ve yenilenen bir yapısı vardır. Hafızayı daha da iyi bir forma sokmak mümkün. Bunun için hafızayı geliştirme ve güçlendirme teknikleri uygulanmaktadır. Bu teknikler özellikle çocuklar üzerinde çok daha başarılıdır. Bunun nedeni ise yaş ilerledikçe beynimizin verimliliğinin düşmesidir. Çocuklarda hafıza ve beyin öğrenmeye açık bir haldedir. Bu denli verimli dönemlerde bu teknikler hafızanın kalıcı şekilde gelişmesini sağlamaktadır.  Bu teknikler sadece çocuklar için değil bireyler içinde faydalı olabilecektir. Ama etkisi çocuklarda daha da belirgindir. Çocuklarda hafıza gelişimini artırmak istiyorsanız bu teknikleri uygulamada fayda vardır.

Hafızayı Geliştirme ve Güçlendirme Teknikleri Ne İşe Yarar?

Hafızayı geliştirmek oldukça önemli bir konu. Özellikle çocuklar için çok daha önemlidir. Çocukların ömrü boyunca faydasına olacak bu teknikler, onları hayat karşısında hazır tutmanın anahtarıdır. Hafızayı geliştirme ve güçlendirme teknikleri hafızanın kapasitesini artırmaya, yeni bilgi öğrenmeyi kolaylaştırmaya ve öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasını sağlamaya yaramaktadır. Bu şekilde çocuklarda zihinsel gelişim tetiklenir ve hayat boyunca karışılacağı çeşitli zorluklara çözüm bulma yeteneği gelişecektir. Bunun yapmak için birçok faydalı teknik geliştirilmiştir. Bu tekniklerin denenmesi çocuklar ve aileleri için faydalı olacaktır. Bu teknikleri uygularken doğru adımlar ile ilerleyin. Aşırıya kaçmayın. Her şeyin aşırı olanı zararlıdır. Gelin birlikte çocukların hafızasını geliştirici teknikler neler inceleyelim.

Görselleştirme, Hayal Etme Tekniği

En iyi öğrenme, hafızayı geliştirme ve güçlendirme teknikleri ile sağlanır. Hafızamız zaman zaman bazı şeyleri hatırlamakta zorluk çeker. Özellikle dinleyerek veya okuyarak öğrendiğimiz şeyleri sık tekrar etmediğimizde unutmak çok daha olasıdır. Ama okuyarak ve dinleyerek öğrendiğimiz bilgileri hafızamızda görselleştirdiğimizde unutmak daha zor; bilgi daha kalıcı olur.  Örneğin,  çocuklarımıza balıklar hakkında bilgi anlattığımızda bunu hikayeleştirirsek ve hafızasında görselleştirmesine yardımcı olursa çocuk bu anlattıklarımızı benimseyecek ve asla unutmayacaktır. Aslında öğretme teknikleri olarak görsel öğeler çok yardımcı olmaktadır. Başka bir örnek verecek olursak. Eskiden sınıflarda bulunan ve mevsimleri görsel ile anlatan afişleri herkes hatırlar. Bunun gibi bilgiye görselleştirirsek hafızamız daha da gelişecektir.

Doğru Gıda Tüketimi ve Disiplinli Hayat Düzeni

İnsan vücudu programlanmış bir robot gibidir. Eğer vücudumuzu belli bir düzene alıştırırsak kendini ona uyumlu hale getirecektir. Hafızamız içinde bu durum geçerlidir.  Disiplinli bir hayat düzeni içerisinde hafızamız da belli bir disiplin içine girecek ve sürekli işlevsel halde olacaktır. Böylece daha etkin kullanma imkânı tanıyacaktır. Bunun yanında doğru besinler tüketmek de hafıza gelişimi için önemlidir. Bu yüzden çocuklarda hafıza gelişimini artırmak istiyorsanız onları belli bir düzene alıştırın.

Uyku, yemek, ders ve dinlenme saatleri gibi bir düzen olsun. Beyin böyle bir düzene alıştığında özellikle ders saatlerinde daha işlevsel olacaktır. Bunun yanında bol bol beyaz et ve çeşitli meyve tüketimi hafızayı geliştirme ve güçlendirme teknikleri için püf noktadır.

Beyin Egzersizleri Yapmak

Hafızayı güncel ve çalışır durumda tutmak oldukça önemlidir. Nasıl ki sürekli spor yapılarak form kazanılıyorsa beynin de spor yapması gerekmektedir. Özellikle çocuklarda hafıza gelişimi çok hızlı olduğu için sık sık beyin egzersizi yapmak çok faydalı olacaktır.

Beyin Egzersizi Nedir?

Beyin egzersizi çok çeşitli şeyler ile yapılabilir amaç beyni çalıştırmaktır.

  • Bulmaca çözmek,
  • Soru çözmek,
  • Kitap okuyup incelemek,
  • Etrafı gözlemlemek gibi birçok şey beynin egzersiz yapmasını sağlamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kapalı Alanlarda ve Okullarda Çocukları Koronadan Korumak

Çocuklar için eğitici bulmacalar çok faydalı olacaktır. Çocuklar hızlı gelişen beyinlerini bu egzersizler ile büyütecektir. Hafızayı geliştirme ve güçlendirme teknikleri arasında beyin egzersizi belki de en etkili yöntemlerden birisidir.

Sık Sık Tekrar Etmek

Özellikle bir bilgi okuyarak elde ediliyorsa, bunun sık sık tekrarlanması gerekmektedir. Bu tekrarlar sonucu bilgi beyinde kalıcı yere sahip olur.  Çocuklar akşam eve geldiğinde mutlaka okul dersleri tekrar ettirilmeli. Sadece okulda neler yaptığını sormak bile aslında çocuğun öğrendiği şeyleri tekrar etmesini sağlayabilir. Sık ve sürekli tekrarlar, hafızayı sürekli çalıştıracaktır. Sürekli kayıt yapan hafıza ise kapasitesini genişletecek ve yeni bilgilere yer açacaktır.  Hafızayı geliştirme ve güçlendirme teknikleri arasında yer alan sık tekrar en çok uygulanan yöntemlerdir. Bu yüzden öğrendiklerinizi sık aralıklarla tekrar etmelisiniz.

Odaklanma Çalışması Yapmak

Belki de yeni bilgilerin öğrenilmesini ve hafızanın gelişmesini engelleyen en önemli şey odaklanma sorunudur. Bunu engellemek için başvuracağınız yöntem odaklanma çalışması yapmak. Odaklanmayı geliştirmenin birçok yolu var. En iyi yolu ise puzzle yapmaktır. Puzzle yaparken genel resmi ortaya çıkarmak için beyin sürekli odaklanır. Hangi parçanın nereye konması gerektiğini bulmak için sürekli odaklanma eylemini gerçekleştirir. Bunun sonucunda da odaklanma becerisi gelişir. Çocuklar için mükemmel bir aktivitedir. Hem eğlenmelerini sağlar hem de sürekli beyni çalışır hale getirir. Hafıza geliştirme ve güçlendirme teknikleri arasında puzzle çözerek odaklanma sorununu çözmek en önemli yöntemlerden biridir. Bu teknik ile sıkılmadan hafızanızı geliştirebilirsiniz.

Yeni Bilgileri Eski Bilgileriniz İle Tanıştırın

Bu yöntem oldukça fazla kullanılmaktadır. Burada önemli olan yeni öğrenilen bir bilginin pekiştirilmesi için önceden bilinen bir bilgi ile bağdaştırılmasıdır. Bu şekilde yeni bilgi unutulsa bile eski bilgi aracılığıyla hatırlanabilmektedir. Aynı şekilde eski bilgi unutulduğunda onu çağrıştıracak yeni bilgi hatırlamada yardımcı olur. Bu yöntem ile hafızanın kapasitesi artar. Eski ve yeni bilgiler unutulmaz. Bunun çocuklara öğretmek biraz zahmetli olsa da çok etkilidir. Çocuğa yeni bir şey öğretirken “bak şunun gibi” veya “hani bunu öğrenmiştik ya bu farklı bir çeşidi” gibi cümleler ile bu teknik öğretilebilir. Hafıza geliştirme ve güçlendirme teknikleri arasında fazlaca kullanılan ve etkili olan bir yöntemdir.

Çalışma Rutininizi Değiştirin

Hatırlamanızı arttırmanın bir başka harika yolu ise belli aralıklarla çalışma rutininizi değiştirmektir. Sürekli belli bir yerde çalışmaya alışıksanız, bir sonraki çalışma seansınız sırasında farklı bir yere taşınmayı deneyin.  Bu şekilde beynin farklı ortamlarda aynı performansı vermesini sağlayabilirsiniz. Ara sıra değişiklik yapmak verim açısından da iyi olacaktır. Bunu çocuklarınız için de mutlaka denemelisiniz. Bu şekilde evden farklı bir ortamda çocuklar kendini kötü hissetmez. Özelikle derslere katılım noktasında sorun yaşamazlar. Her daim beyin verimli çalışır. Hafızanın verimi düşmez ve birçok noktada aynı işlevsel özelliği sağlar. Hafıza geliştirme ve güçlendirme teknikleri bunun gibi bir dizi çalışmayı gerektirir.

El Becerilerini Test Edin

Hafıza vücudun birçok organı ile entegre olan bir yapıdır. Her hareketi kayda alır. Hafızanın çalışması için sürekli faal halde olmalısınız. Çocuklarda farklı açıdan düşünme becerilerini geliştirmenin en güzel yollarından biri de el becerilerini geliştirmeye yönelik çalışma yapmaktadır. El becerileri geliştiren çocuk bunu yaparken sık sık hafızasını kullanır. Bu şekilde unutma azalır. Yetişkin bireylerde ise örgü örme işlemi unutkanlık hastalıklarını önlemektedir. Bunun gibi el becerisi geliştirici aktivitelerin faydaları çocuklar içinde aynıdır.  Hafıza geliştirme ve güçlendirme teknikleri arasında unutkanlık hastalığını önleyen ve aynı zamanda hafızanın becerilerini geliştiren önemli bir tekniktir. Bu tekniği sık yapmak çocukların derslerde başarı sağlamasını sağlayacaktır.

Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkisi yazımızı okumayı unutmayın!