Anaokulu Zorunlu Mu?

Anaokulu Etkinlikleri
Anaokulları, geçmiş yıllara göre günümüzde daha sık tercih edilmektedir. Bu durum temelinde pek çok sebepler yer almaktadır. Kadınların çalışma hayatında rol almasından kaynaklı kimi ailelerde çocuklarla ilgilenecek evde bir anne olmamaktadır. Böylelikle çocuklar küçük yaşlarda kreşlere ve ya anaokullarına yazdırılmaktadır. Diğer bir açıdan çocuklarının gelişiminde erken davranmak isteyen aileler, çocukları için gerekli niteliklerin bulunduğunu düşündükleri ve güvendikleri Anaokullarına çocuklarını göndermektedirler. Kimi özel durumu olan çocukların da eğitim hayatına erken başlaması gerektiği için anaokulu tercih edilmektedir. Tüm bu etmenler karşısında çok sayıda anaokulu açılmakla beraber özel anaokullarının sayısı da artmış durumdadır.

Peki, anaokulu zorunlu mu? Günümüze kadar bu durum ailelerin tercihlerine ve isteklerine bağlı bırakılmıştı. Fakat günümüz eğitim şartları göz önüne alındığında 5 ve 6 yaş grubu çocuklar için 2020-2021 Eğitim Öğretim yıllar itibariyle Anaokulları Zorunlu hale gelmiştir. Bundaki en büyük etmen, çocukların zihinsel gelişiminin en aktif olduğu yaş aralığından eğitimi mahrum bırakmama anlayışından gelmektedir.  Öğrencilerin, Anaokuluna başlama yaşı Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan 11 madde içerisinde açıklanmıştır. Eğitimde atılan bu adım pek çok Anaokulunun daha faaliyete geçeğine işaret etmektedir.

Anaokulu Eğitim Seti

Okul öncesi öğrenciler için eğitim setleri evlerde hazırlanabileceği gibi anaokuluna giden öğrenciler içinde anaokulu eğitim setleri de hazırlanmaktadır. Özellikle anaokulu eğitim setlerinin hazırlanmasında dikkat edilecek önemli hususlar vardır. Bunların başında Milli Eğitim Bakanlığının belirtmiş olduğu yönetmeliğe uygun olmak yer alır. Verilecek eğitim türüne anaokulları karar verseler de hazırlanma süreçlerinde belirli yönetmelik vardır. Onun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da eğitim setinin öğrencilere sunacağı kazanımlardır.

Öyle ki, eğitim setinin içerisinde yer alan materyaller verilecek eğitimle birebir uyumlu olarak örtüşmelidir. Aksi takdirde hatalı ve niteliksiz bir eğitim seti meydana gelecektir.  Hem eğitmenin aktif olarak kullanabileceği hem de öğrencinin kapasitesini karşılayacak materyallerden bir araya gelmesi önemlidir. Ayrıca öğrencilerin dilsel gelişimine ve yabancı dil öğrenimine katkı sağlayacak anaokulu eğitim setleri, İngilizce şeklinde de oluşturulabilir. anaokulu eğitim setine koyulacak kitapların öğrencilerin seviyesine uygun olmasıyla birlikte kitapların görselliklerinin de olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çocuklarda Telefon Bağımlılığı Belirtileri ve Önleme Yolları

Anaokulu Etkinlikleri

Öğrenciler için etkin öğrenme metodu olan ve öğrendiklerini uygulamada pratik yapmalarını sağlayan etkinlikler, okul öncesi öğrencilerin yer aldığı anaokullarında da çokça tercih edilir. Verilen eğitimlerin bir nevi uygulaması olan bu etkinlikler okul dışında evlerde de yapılmaktadır. Öğretmenlerinin verdiği okul öncesi etkinlik kitaplarını evlerine götüren öğrenciler, aileleriyle de etkinliklere devam edebilmektedirler. Anaokulu etkinlikleri genel olarak rakamların öğrenilmesi için ya da renklerin, eşyaların adlarını öğretmek amaçlı kullanılabilir. Anaokulu içerisinde yapılan boyama etkinlikleri öğrencilerin el becerilerini geliştirirken, tiyatro etkinlikleri ise bedensel ve sosyal yapılarını geliştirmektedirler. Daha pek çok etkinlik öğrenme temelli olarak aynı zamanda öğrencilerin bedensel ve zihinsel yapılarına da katkı sağlamaktadır.

Anaokulu Aile Katılım Etkinlikleri Ne Yapabilirim?

Bazı aileler çocuklarının eğitim alanlarında ya da eğitim kurumlarında aktif olarak bulunmak isteyebilirler. Bunun için Anaokulu eğitmenleri okul içi etkinliklere aileleri de dâhil edebilirler. Öğrencilerle beraber yapılan tiyatro etkinliklerine aileleri dâhil etmek bu katılımlar için aktif bir etkinlik olabilmektedir.

Bunun dışında meslek gruplarını öğrencilere öğretmek isteyen eğitimciler, ailelerin mesleklerini de göz önünde bulundurarak hem onlardan yardım alabilir hem de aile etkinlik katılımını gerçekleştirebilir. Bunların yanında eğitimciler, yapılan etkinliklerden ev ödevi vererek, ailelerin anaokulu etkinliklerine evlerinden dâhil olmalarını sağlayabilirler.