Çocuklarınızla Birlikte Keşfedebileceğiniz Faydalı Web Siteleri ve Uygulamalar

Çocuklar için faydalı web siteleri
Günümüz çağında genç, yaşlı, çocuk herkesin aktif olarak kullanım sağladığı internet kimi zaman sakıncalı olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek adına çocuğunuz ile faydalı web siteleri arayışına girmeniz; onu, özgüvenini zedelemeden kontrol etmeniz önem taşır.

Kendi başlarına karar verebilecekleri yaşların henüz gelmemesi, seçim mekanizmalarının doğru bir biçimde gelişmemesi bu süreçte bir etkendir. Hal böyle olduğundan onlara destek olmanızda fayda var. Çocuklarınız ile yapacağınız aktivitelerde sizin de denetiminizin yer alması oldukça önemlidir.

Çocuklarınıza Kılavuz Olun

Psikolojik olarak olgunluğa erişmedikleri için yol gösterici, kılavuz olarak sizlerin yardımlarına ihtiyaç duyarlar. Bu süreçte onlara faydalı web siteleri bulmak da sizlere kalır.

Çocuklarınızın uzun süreler boyunca internetin dipsiz kuyularında vakit geçirmesi gerçek dünyadan kopmasına sebep olabilir.  Yaşına uygun olmayan çeşitli siteleri keşfederek, istismara uğramasına engel olmak adına onlara güvenli bir internet ortamı sağlamalısınız.

Sosyal olarak iletişimlerinin azalması da son dönemlerde yoğun internet kullanımına bağlanmaktadır. Bu gibi kişiliği etkileyen sorunlar ile karşı karşıya kalmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde haklarının ihlal edilmesi ya da sosyal hayattan uzaklaşma gibi sorunlar doğurabilir.

Bu sebepten dolayı çocuklar için faydalı web siteleri arayışına çok geçmeden girebilir istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir araştırma yapabilirsiniz.

Çocuklarınıza Önerebileceğiniz Faydalı Web Siteleri ve Uygulamalar

Cosmic Kids Yoga

Cosmic Kids YogaKişilerin bedensel ve zihinsel anlamda bir denge köprüsü kurmalarını sağlayan yoganın, çocuklara özel bir versiyonudur. Evde rahatlıkla uygulayabilecekleri eğlenceli ve pratik videoların yer aldığı faydalı web siteleri arasında yer alan oldukça yararlı bir platformdur.

 

Discovery Kids Plus

Discovery Kids PlusBurada hayvanlar ile ilgili dikkat çekici ve ilginç fotoğraflar bulabilirsiniz. Çeşitli video ve fotoğraflar ile merak uyandırarak onları içine çeken bir sitedir. Çocuğunuz için faydalı web siteleri arayışınızda, listenizde yer alabilecek niteliklere sahiptir. Aynı zamanda bu site sayesinde yalnızca hayvanları değil ülkeleri de çocuğunuza tanıtabileceğiniz içerikler mevcut.

 

 

Bilim Çocuk

bilimcocukBir internet sitesinde yapılan ankete göre aileler tarafından çocuklar için en yararlı bulunan oluşum Bilim Çocuk olarak birinci gelmiştir.  Belki kendi çocukluğunuzdan dahi hatırlayabileceğiniz Bilim Çocuk, en faydalı web siteleri ve çocuk platformlarından bir tanesidir.

Sitenin içerisinde yer alan çeşit çeşit bilim konuları, çocuklara hitap edebilecek bir dilde dizayn edilmiştir. Aynı zamanda bu internet sitesinde kitap, poster, yazı ve oyun gibi kategorilere de erişebilirsiniz.

Tüm bunların yanında ‘’Köşelerimiz’’ isimli alanda da çocuğunuzun yapmış olduğu resim vb. şeyler yayınlanır.  Bu formda bir alanın var olması, çocukların merak ve motivasyonunu tetikleyen bir yapıya sahiptir. Onları bilime, araştırmaya ve yeni bilgiler edinmeye teşvik edebilecek unsurlardan bir tanesidir.

The Metropolitan Museum of Art / Metkids

metkidsAmerika tabanlı bir müze olan The Metropolitan Museum of Art, çocuklara özel içerikleri ve dili ile tasarlanmış olan dijital bir müzedir. Faydalı web siteleri arasında yer alan Metkids’de bir ‘’Zaman Makinesi’’ yer almaktadır. Çocuğunuzun farklı yerlere ve geçmiş zamanlara yolculuk ederek ufkunu genişletecek niteliktedir.

Aynı zamanda yaratıcılığı ve sınırsız düşünme gücünü de besleyen bir yapıdadır. Online olarak, dijital ortamda keşif yapabilmeleri için kusursuz bir site olarak önerilebilir.

Güvenli Çocuk

Guvenli CocukSitenin bünyesinde barındırdığı bilmece, çocuk kulüpleri, bilim ve teknoloji, hayvanlar, dünyamız ve sanal gerçeklik alanlarında birçok içerik vardır. Çocuklara yönelik birçok eğlenceli ve bilgilendirici projeler yer alır. Faydalı web siteleri listeniz için mantıklı ve doğru bir seçenek olabilir. Bu gibi imkânları ile bilinen Güvenli Çocuk’u gönül rahatlığı ile inceleyebilir ve çocuğunuzun aktif olarak katılım sağlamasına müsaade edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çoklu Zeka Kuramı

 

Nasa Climate Kids

climate kidsÇocuğunuz için dünya, iklim koşulları ve çevre hakkında bilgi sahibi olabilecekleri oldukça yararlı bir sitedir. Eğlendirirken düşündüren ve onlara fayda sağlayarak, bilgilendirme yapmayı hedefleyen bu siteye de listenizde yer verebilirsiniz.

Dijital Medya ve Çocuk

dijitalmedyavecocukSıradaki tavsiye aslında biraz da siz ebeveynlere yönelik olacak. Bilgi Üniversitesi / İletişim Fakültesi – Medya Bölümü’nün tüm çocukların evrensel haklarını dikkate alarak hazırlamış olduğu bir çalışmadır. Projenin amacı, dijital dünya ve çocuk arasındaki dengeyi yakalamak olduğundan, Türkiye’deki önemli çocuk girişimleri arasında yer alır. Bu proje sayesinde, içerikleri inceleyerek çocuklara en uygun olan yapılar hakkında fikrinizi netleştirebilirsiniz.

Çocukların online platformlardan uzaklaşmadan verimli vakit geçirmesi için tasarlanmış olan bu proje, onları doğru içeriğe yönlendirmek için uygulanabilecek bir yöntemdir. Dijital, teknolojik bir çağın tam ortasında iken bunu çocuklardan mahrum bırakamayız. Fakat birçok kötü yazılım mevcut iken de onları ortaya atamayız. Bu düşüncenin temel olarak kullanıldığı faydalı web sitesi sayesinde dijital platformlar ile çocuklar arasındaki sağlıklı bağ inşa edilmiş olunur.

Uzmanlar tarafından değerlendirilen içerikler, akademik olarak incelenir. Oluşumun temel anlayışı doğru bir Türkçe kullanımı ile dünya çapında çocuklara yönelik hizmet veren platformları sizlere açıklamaktır. Bir nevi kılavuz ve yol gösterici nitelikte olan Dijital Çocuk ve Medya sitesini incelemenizde fayda var.

MoMa Art Lab.

Bir mobil uygulama olan MoMa, çocuklara yaratıcı düşünmeyi ve bir şeyler üretme imkânı sunan kapsamlı projelerden bir tanesi. Sanat eserlerini inceleyebilecekler, çizim ve kolaj gibi araçların yer aldığı eğlenceli bir uygulamadır.

Çocukların kişiliklerinin gelişmesinde önemli bir rol oynayan sanat uygulamalarının bütününe buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirmeniz için de ideal yapıda bir platformdur.

Otismo

otsimoOtizm spektrum bozukluğuna sahip olan öğrenme zorluğu çeken çocuklar için tasarlanmış bir platformdur. Psikolog ve alanında uzman eğitmenler tarafından oluşturulmuş olan sertifikalı ve ödüller kazanmış bir eğitim uygulamasıdır.

Renk, sayı, hayvan, eşya ve sayılar ile en temel bilgileri onlara öğretebilecek niteliklere sahip olan bu platformda ABA ile geliştirilmiş olan oyunlar da mevcuttur.

ABA –Uygulamalı Davranış Analizi tekniğidir. Bu teknikte sıralama, çizme ya da ses ile yönlendirme gibi birçok uygulama tekniği vardır. Böylelikle merak uyandırıp dikkat çekip onlara temel bilgileri öğretmek hedeflenmektedir.

Otsimo Premium

Otsimo uygulamasının Premium versiyonu da mevcuttur. Bu versiyondan belli bir ücret ödeyerek faydalanabilirsiniz. Eğitim seviyesini arttırarak birçok ekstra özellikten de yararlanılabilir. Bu özelliklerden bazıları ise şu şekildedir;

  • 50 adetten fazla oyuna daha erişim imkânı.
  • Her ay düzenli olarak eklenen 2 adet farklı oyun.
  • Her çocuk için özel, kişiselleştirilmiş eğitim.
  • Eğitimde ebeveyn desteği ve yakın takip için ayrıntılı analiz ve bilgilendirmeler.
  • Çocuğunuzun günlük, aylık, haftalık ve yıllık gelişimini gösteren raporlar.
  • Her zaman canlı destek imkânı.

Bir Dolap Kitap

Bu edebiyat sitesi çocuklara yönelik bir platformdur. Türkiye’de bu alanda eksikliği fark etmiş olan Yıldıray KARAKİYA ve Banu AKSOY’un ilkokul dönemlerinde olan çocuklar için hazırlamış oldukları incelemeler sitede yer almaktadır.

Öykü ya da romanların analizlerini yapan ikili, dünyaca ünlü olan çocuklara yönelik kitapları ve bu kitapların yazarlarını da tanıtıyorlar. Çocukların dikkat çekici içerikler sayesinde okuma alışkanlığı kazanmaları için harcanan bu emek göz ardı edilemez niteliktedir. Sizler de bu platformu inceleyebilir ve çocuğunuza gönül rahatlığı ile tavsiyede bulunabilirsiniz.

Test Çöz

testcoz.com.trSona geldiğimiz de yine çocuklarımıza faydalı olacak bir web sitesinden bahsetmek istiyoruz. testcoz.com.tr ile çocuklarımız online olarak testleri çözebilir ve çocuklarımız ve ebeveynleri sitede yer alan çeşitli blog yazılarıyla kendilerini geliştirebilir. Testcoz.com.tr telefondan, tabletten, televizyondan ve bilgisayardan rahatlıkla açılıp kullanılabilir. Yakın zamanda Android uygulaması da çıkacak testcoz.com.tr test çöz web sitesi Türkiye’nin en yenilikçi online test sitesi olarak sizlere hizmet veriyor.

Unutmadan sizlerin de severek okuyup takip ettiği Renkli Yetenek Blog kısmını sıklıkla ziyaret ederek çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.